Firma PRS ujawniła nowy model gitary elektrycznej PRS SE CE 24 Standard Satin, który wzbudza duże zainteresowanie wśród gitarzystów. Niezwykle przystępna cena sprawia, że jest to najlepszy punkt wejścia do marki PRS. Ale czy to oznacza także duży kompromis? Wygląda na to że nie!

Rodzina gitar CE jest nieodłączną częścią historii PRS od momentu ich pierwszego wprowadzenia w 1988 roku. Teraz, w 2024 roku, model PRS SE CE 24 Standard Satin staje się najbardziej przystępną cenowo gitarą z serii CE – ok. 575 euro w dniu premiery! Gitara ta, podobnie jak wiele innych modeli z linii SE, była projektem pasji Jacka Higginbothama, Dyrektora Operacyjnego PRS.

“Trudno jest krótko opowiedzieć o SE CE 24 Standard Satin. Cena tej gitary sugeruje, że jest to prawdopodobnie świetna gitara dla początkujących – jest. Ale wyobrażam sobie, że dla niektórych oznacza to również, że brakuje jej pewnych cech – tak nie jest. Gitara ta jest pełna dbałości o szczegóły, którą włożyliśmy w serię SE: szyjka, przetworniki, grywalność i klimat to czysty PRS. Co więcej, to nowe satynowe wykończenie sprawia, że gitara jest bardzo żywa, ponieważ jest tak cienka, ale jest również niezwykle trwała, więc może wytrzymać trochę nadużyć. To kwintesencja gitary dla gracza”. – komentuje Jack Higginbotham

Specyfikacja Techniczna

PRS SE CE 24 Standard Satin posiada korpus z mahoniu, przykręcany klonowy gryf oraz podstrunnicę z palisandru o promieniu 10″, ozdobioną charakterystycznymi inkrustacjami PRS Bird. Wszystkie te cechy są typowe dla droższych modeli PRS Core, co czyni te gitary atrakcyjnym wyborem za znacznie niższą cenę. Dostępne kolory to Vintage Cherry, Turquoise i Charcoal, które prezentują się elegancko dzięki dopasowanym czarnym plastikom i niklowanym okuciom. Firma PRS twierdzi, że cienkie satynowe wykończenie zapewnia wysoką rezonansowość instrumentu, a półmatowe wykończenie gryfu klonowego gwarantuje komfortową grę.

Przetworniki i Osprzęt

Modele te wyposażone są w przetworniki humbucking 85/15 „S”, sterowane za pomocą potencjometru głośności, potencjometru tonu z funkcją Push/Pull i 3-pozycyjnego przełącznika przetworników. Jest to układ typowy dla PRS, sprawdzony w zapewnianiu wszechstronnego brzmienia. Osprzęt obejmuje także specjalne klucze zaprojektowanych przez PRS oraz opatentowany system tremolo, co stanowi solidną konfigurację, odporną na intensywne użytkowanie

Werdykt

Biorąc pod uwagę wszystkie te informacje, trudno nie być pod wrażeniem nowego modelu, zwłaszcza biorąc pod uwagę jego cenę. Gitara z pewnością będzie łakomym kąskiem zarówno dla koncertujących muzyków jak i tych rozpoczynających swoją przygodę z elektrykiem. Pozostaje nam w takim razie czekać na dostępność w Polsce i ostateczną cenę.