W roku 2020 będziemy obchodzić 35 rocznicę założenia PRS Guitars, ale świętowanie rozpoczęło się wraz z ogłoszeniem nowych modeli z serii SE oraz nowym modelem ARTIST. PRS Guitars z przyjemnością kontynuuje tę uroczystość, ujawniając trzy modele stworzone specjalnie na 35 rocznicę – 35th Anniversary – dokładając do tego kilka informacji o aktualizacjach w amerykańskich modelach, wliczając w to przetworniki TCI-tuned, nowe wykończenie lakierem nitro jak i również znaczące zmiany gitar z rodziny McCarty.

Świętowanie brzmienia PRS: modele 35th Anniversary Custom 24

PRS Guitars obchodzi swoją 35 rocznicę tworzenia gitar i wprowadzania innowacyjnych rozwiązań do gitarowego świata trzema nowymi modelami 35th Anniversary Custom 24 z serii Core, S2 i SE. Zaprojektowane na podstawie gitary, która wszystko zapoczątkowała – Custom 24 – w tych limitowanych modelach uchwycono fundamentalne elementy ikonicznej gitary PRS i dodano do nich funkcjonalność modelu Paul’s Guitar, tworząc nowe, wszechstronne i gotowe do akcji narzędzie. Modele 35th Anniversary Custom 24 posiadają przetworniki TCI (lub TCI „S”) sparowane dwoma przełącznikami mini-toggle, które pozwalają grającemu na dowolne zarządzanie pickupami – zmianę z humbuckera na single-coil w dowolnym momencie. Klarowność i unikalne brzmienie tych, inspirowanych klasyką, przetworników jest jednocześnie mocne jak i pełne szczegółów, co pozwoli każdemu gitarzyście na znalezienie swojego idealnego ustawienia.

„35 lat… to co teraz dzieje się w PRSie to coś wyjątkowego i chcieliśmy to uchwycić za pomocą gitary, która pomogła nam dotrzeć do tego miejsca: jest to model Custom 24. Te modele mają nowe, specjalne przetworniki i system przełączania między nimi, i brzmią świetnie. Humbuckery są zbalansowane, a single-coile muzyczne z pełnym brzmieniem.” – powiedział Paul Reed Smith

Najważniejsze są detale: Przetworniki TCI-Tuned i wykończenie nitro

Paul Reed Smith jest znany ze swojego zamiłowania do historii, analizowania szczegółów i ciągłego stosowana w swoich instrumentach rzeczy, których się nauczył. To pasja, dbałość i nieustępliwość, które przeniknęły do kultury PRS Guitars i doprowadziły do ciągłej ewolucji produktów PRS. W zeszłym roku PRS zapowiedział zastosowanie przetworników TCI (tuned capacitance and inductance) w gitarach Paul’s Guitar, ale samo TCI to coś więcej niż przetwornik – to pewien proces. Ten proces został teraz wpisany we wszystkie przetworniki PRS oferowane w linii instrumentów Core, z wyłączeniem kilku sygnowanych modeli.

„TCI to skrót od pojęcia Tuned Capacitance Inductance. Podczas nawijania przetwornika cewki są jednocześnie kondensatorami, rezystorami i induktorami. Nasza bardziej wyrafinowana zdolność do dostrojenia tych czynników jest tym, co wprowadziliśmy do przetworników TCI.” – powiedział Paul Reed Smith. „Wynikiem tego jest niepowtarzalne, muzyczne brzmienie, które dociera do naszych uszu. Jesteśmy bardzo dumni z tego jak daleko zaszliśmy w zrozumieniu i tworzeniu przetworników. Był to przyjemny proces.”

Podczas przygotowywania modeli 2020, PRS aktualizuje również system wykańczania gitar w ich fabryce w Maryland. PRS jest od zawsze znany z ulepszania receptur i procesów wykończeniowych, zawsze dążąc do zapewnienia doskonałego brzmienia, wyglądu i wrażeń płynących z gry na gitarze przy jednoczesnym zachowaniu powtarzalnego, wysokiej jakości procesu produkcji. Nowe wykończenie nitro jest odmianą lakieru o wysokim połysku (stosowanego w gitarach Private Stock) z podkładem celulozowym CAB. Powstałe w ten sposób wykończenie ma cienką warstwę, jest wytrzymałe i klarowne – powiada wszystkie cechy, które pomagają stworzyć świetnie brzmiący instrument.

„Gdy bierzesz do ręki gitarę z tym wykończeniem, możesz natychmiastowo poczuć, że nie odbiera ono energii instrumentu. Sprawia wrażenie organicznego – jak klasyczna gitara; jest klarowne i nie przysłania wyglądu ani koloru instrumentu, a także nie ściera się tak bardzo z upływem czasu.” – Paul Reed Smith

PRS zaczął wprowadzać nowe wykończenie w gitarach Core i Bolt-on – wszystkie modele wyprodukowane od 1 stycznia 2020 roku będą je posiadały.

Powrót do korzeni: Rodzina McCarty

Model McCarty po raz pierwszy ujrzał światło dzienne w 1994 roku, ucieleśniając najbardziej aktualne założenia PRS i patrząc wstecz na złoty wiek gitary. W ramach aktualizacji z okazji 35 rocznicy firmy, rodzina instrumentów McCarty wraca do swoich korzeni. Wraz ze wspomnianymi już aktualizacjami przetworników i wykończenia, McCarty po raz kolejny zostanie wyposażony w jednoczęściowy mostek stoptail (regulowany mostek stoptail w dalszym będzie opcjonalny) i klucze w stylu vintage. Dodane będzie również siodełko z kości. Pozostałe instrumenty McCarty (Mccarty 594, McCarty 594 Singlecut, McCarty 594 Hollowbody II) również zostaną zaktualizowane o klucze w stylu vintage (w standardzie mają już dwu-częściowe mostki i siodełka z kości). Te aktualizacje wyrównują wszystkie gitary McCarty i pozwalają uchwycić klasyczną esencję, którą ten model zawsze obiecał.

Aby sprawdzić pełne specyfikacje i demonstracje wszystkich nowych modeli PRS, odwiedź stronę www.prsguitars.com, a po więcej informacji związanych z 35 rocznicą PRS, włącznie z osią czasu przedstawiającą najważniejsze momenty z działalności firmy sprawdź www.prsguitars.com/35.

PRS Guitars Info: www.prsguitars.com

Link do zdjęć nowych modeli: https://prsguitars.com/mediaroom/images/prs_2020_instruments