Tamburo

Obsesja zbudowania perkusji z odpowiednią barwą brzmienia, bezbłędnego i odnajduje swoje odpowiedzi w prostocie. Koncepcja jest bardzo prosta: szereg drewnianych płytek połączonych w jedną całość, formując cylinder. Ten system nadaje bębnowi unikalne i piękne brzmienie jak i również zapobiega wystąpieniu zniekształceń zwykle kojarzonych z korpusami konstruowanymi w standardowy sposób, lecz dającymi perkusji niemalże nieograniczoną różnorodność możliwości strojenia. Ten proces produkcyjny zawiera ukryty wiersz. Wywodzi się on z prostych zasad pracy płyty rezonansowej instrumentów strunowych, takich jak pianino, skrzypce czy kontrabas. Odpowiedni kształt, sezonowanie i przygotowanie drewna sprzyja doskonałemu przewodzeniu dźwięku, który perfekcyjnie łączy się ze słojami drewna.

25 lat temu w małym warsztacie w Novarze, we Włoszech, Tullio Granatello założył markę Tamburo i samodzielnie wyprodukował pięć pierwszych, oryginalnych zestawów perkusyjnych stworzonych na tokarce z litego klonu, paduku, zebrano, wenge i mutenye.

1989 NUOVA – Prowadzony chęcią odkrywania nowego brzmienia, oraz w celu zoptymalizowania procesu produkcyjnego, aby sprawić, że na instrumenty Tamburo będzie mógł sobie pozwolić każdy klient, Tullio wprowadził model NUOVA – tworzony z wielowarstwowego drewna frake, topoli i buku oraz ich połączeń. Tamburo staje się większym projektem i rozwija się, produkty pokazywane są w magazynach branżowych, na targach międzynarodowych itd.

1990 LINEA – Zachęcony wynikami i dobrą opinią o zestawie NUOVA, wystawioną przez wielu jego kolegów – perkusistów, Tullio rozpoczął produkcję kolejnego, nowego modelu – LINEA – pierwszą wielościenną konstrukcję z buku, wytoczoną tylko na krawędzi korpusu. W latach 90 Tamburo dociera przez morze do Ameryki, gdzie znajduje wielu entuzjastów, a światowej sławy perkusiści dostrzegają jego wartość.

1992 OPERA – Pierwsze eksperymenty i rezultaty uzyskane podczas produkcji zestawu LINEA, doprowadziły Tullio do kolejnego przełomu – modelu OPERA. Zestaw ten, dzięki nowemu rozwiązaniu – wbudowanemu pierścieniowi wzmacniającemu – wyznaczył punkt zwrotny w tym jak grano, słuchano i widziano perkusje.

1994 STUDIO – Nieustannie poszukując nowych produktów i czując potrzebę sięgnięcia większego rynku, Tullio opracował model STUDIO, pierwszy, tradycyjny, 7-warstwowy zestaw z klonu. Ten model był zaprojektowany z myślą o szerszym gronie odbiorców, którzy natychmiastowo docenili jakość jego wykonania.

1997 Grupa PROEL – Tamburo dołącza do włoskiej grupy PROEL. Następuje ogromny wzrost, projektowane są nowe linie produktów – FORMULA, XD, VINTAGE, ASH. Dzięki doskonałej siedzi dystrybucji, każdy perkusista – od amatora po najbardziej wymagającego, profesjonalnego gracza – ma obecnie możliwość znalezienia swojego idealnego zestawu perkusyjnego.