Egnater

Historia wzmacniaczy EGNATER to historia człowieka – Bruce’a Egnatera.

W latach siedemdziesiątych, kiedy muzyka rockowa stała się bardzo popularna w Ameryce, Bruce był studentem elektroniki i gitarzystą. Jak wielu innych gitarzystów, był sfrustrowany brakiem odpowiednich wzmacniaczy, które pozwoliłyby osiągnąć brzmienia takich artystów, jak Iggy Pop, Ted Nugent, Bob Seger czy Alice Cooper. To właśnie spowodowało, że Bruce postanowił zbudować własny wzmacniacz, który spełniłby oczekiwania ówczesnych gitarzystów. W trakcie studiów, Bruce pracował w sklepie Zoppi’s Music znanym w całym Detroit. Tam zaczęła się jego kariera specjalisty od wzmacniaczy. Na początku tylko je naprawiał, a po kilku latach (w 1975) otwarł swój własny serwis, gdzie modyfikował wzmacniacze na życzenie, by dać gitarzystom jak najlepsze narzędzie do odnalezienia ich brzmienia.

Bruce starał się odmienić brzmienia istniejących wzmacniaczy, udoskonalić je i odnaleźć w nich nowe możliwości, które nie zostały jeszcze dostrzeżone. Nie było wtedy jeszcze regulacji głośności Master Volume, czy wzmacniaczy lampowych typu high gain. Jedynym sposobem na wykorzystanie nasycenia lamp wzmacniacza, było ustawienie głośności do niesamowitego poziomu. Pojawiały się wprawdzie już pierwsze efekty, ale to nie było rozwiązanie, jakiego poszukiwał Bruce. Jednym z jego pierwszych nowatorskich pomysłów było umieszczenie rezystora przed głośnikiem wzmacniacza, co pozwalało na większe zniekształcenia bez konieczności zagłuszania wszystkiego w okolicy.

Wieści w Detroit szybko się rozchodzą i Bruce w krótkim czasie stał się znany w środowisku gitarzystów. Wielu z nich chciało, by również ich wzmacniacz został przez niego udoskonalony. Reputacja Bruce’a rosła, a on sam zbudował swój pierwszy wzmacniacz, który mógł dawać krystalicznie czyste lub głęboko zniekształcone brzmienie. Chciał zbudować wzmacniacz z kanałem czystym i kanałem zniekształconym oraz z indywidualną regulacją jednego i drugiego. W efekcie stworzył dwukanałowy wzmacniacz, który umożliwił gitarzystom uzyskanie pełnych zniekształceń już przy niskiej głośności – był to jeden z pierwszych wzmacniaczy tego typu na rynku.

Kiedy gitarzyści w całym kraju usłyszeli o nowatorskich rozwiązaniach i wyjątkowym wzmacniaczu Bruce’a, ich apetyty zaczęły rosnąć. Bruce stał się znany jako jeden z liderów projektu wielokanałowego wzmacniacza lampowego. Wiele znanych firm szukało u Bruce’a porad jako eksperta. Bruce w ciągu kolejnych 25 lat współpracował z wieloma elitarnymi producentami wzmacniaczy ze światowej czołówki. Niejeden z przełomowych projektów wzmacniaczy ostatnich dwóch dekad powstał właśnie dzięki współpracy Bruce’a.

Dziś, kiedy wzmacniacze wielokanałowe są już powszechne, Bruce nie ustał w swojej pracy. Zaczynał od modyfikacji wzmacniaczy dla uzyskania nowych brzmień, ale jego głównym celem jest pogoń za ulotnym idealnym brzmieniem. Dlatego właśnie zaczął tworzyć wzmacniacze, które byłyby jak najbardziej uniwersalne. Pragnął stworzyć wzmacniacz, który każdemu gitarzyście da możliwość uzyskania każdego brzmienia. Stąd wzięła się idea rewolucyjnych wzmacniaczy modułowych Bruce’a. Opatentowane wzmacniacze modułowe są zaprzeczeniem dotychczasowej strategii producentów wzmacniaczy. Wykorzystując własne rozwiązania, starają się oni zapobiec wszelkim zmianom i odejściom od ich pomysłów. Bruce jednak tworzy wzmacniacze EGNATER właśnie tak, by zmiany wewnątrz układu były jak najłatwiejsze. Ten wyjątkowy pomysł spotkał się z uznaniem wielu artystów na całym świecie.