Firma Dean Guitars zaprezentowała na targach NAMM 2018 pierwszy model z najnowszej serii Patents Pending nawiązującej do najstarszych gitar marki.
W pierwszych miesiącach funkcjonowania, w latach 1977-1978, firma Dean Guitars zaprezentowała kilka nowych rozwiązań, szczególnie w kwestii kształtu korpusu oraz główki, której wygląd był wówczas bardzo oryginalny. Aby mieć pewność, że pomysły te nie zostaną skopiowane, modele z trzech podstawowych serii – ML, Z i V, wyprodukowane w latach 1977-78 oraz na początku 1979 roku posiadały na tylnej stronie główki oznaczenie „Patents Pending”. Dziś są one poszukiwanymi kolekcjonerskimi białymi krukami.

Po wnikliwych badaniach vintage’owych egzemplarzy, zgromadzonych w siedzibie firmy, Dean zdecydował się na debiut nowej linii Patents Pending, z której pierwszy model o flagowym kształcie ML – Dean USA Patents Pending ML – jest dokładną repliką pierwszych gitar Deana z lat 1977-78, wyposażoną we wcześniej nie oferowane przez Deana dodatki. Dokładne odwzorowanie modelu widać na zdjęciu powyżej – model z lewej strony jest oryginałem sprzed 40 lat, model z prawej to replika Patents Pending.